Galeta unu Besin Değerleri

Sağlıklı beslenen ve genellikle kilo vermek isteyenlerin sık sık başvurduğu galeta ve üretildiği galeta unu besin değerleri düşünüldüğü kadar düşük değildir. Galeta unu kısaca bayatlamayan ekmekten değirmende öğütülerek yapılmış  bir ekmek türüdür. Bu da bizi karbonhidratlarla karşı karşıya getirir.

Galeta unu yemeklerde, tatlı, pasta ve kurabiyelerde kullanıldığı gibi galeta ununa şekil verilerek fırınlanıp galeta ya da grissini şeklinde de tüketilebilir.Ancak yapı malzemesi un olduğundan zayıflamayı sağlayacak bir etkisi yoktur.

1 Su Bardağı Galeta Unu Besin Değerleri

Galeta ununun 100 gramında 395 kalori bulunmaktadır. Galeta ununda bulunan karbonhidrat miktarı 72 g dır. Lif  miktarı ise 4.5 g kadardır. Bunun yanı sıra içerdiği protein 13.3 g ‘a karşılık gelmektedir. İçerdiği yağ oranı ise 5.3 g kadardır. Kolesterol oranı ise sıfırdır. İçerdiği A vitamini ve C vitamini oranı ve miktarı sıfırdır.Buna karşılık  içerdiği potasyum miktarı ve oranı 196 mg a kadardır. İhtiva ettiği kalsiyum miktarı ise183mg , demir oranı ise 4.8 mg a karşılık gelmektedir.

Galetanın faydalarını şöyle sıralayabilir. Safra asitlerini önleyerek daha uzun tokluk hissi verir. Protein ve lif içeriğine sahiptir. Galeta ununun evde yaparsanız bayat ekmekler değerlendirilir ve israfın önüne geçilmiş olur. Evde her fırsatta bulunduracağınız galeta çeşitlerini misafirlerinize de ikram edebilirsiniz.

Galeta çeşitlendirilebilir bir ekmek türü olma niteliğine de sahiptir. Susamlı ,çekirdekli , kepekli, gibi çeşitleri de mevcuttur. Daha çok galeta unu yemeklerde ve tatlılarda kullanılmaktadır.Kilo vermek isteyenler için galeta unu kızartmalarda kullanıldığından yemeğin kalorisini bir tık daha arttıracaktır. Galeta ununda karbonhidrat oranının%74 gibi bir oran olduğu düşünülürse tokluk hissi vermesinden başka galeta ununun ya da galeta unundan yapılan yemek ya da tatlıların kilo vermede yardımcı olmasının mümkün olmadığı da ortaya çıkacaktır. Yapısında kolesterol bulunmaması da asitleri önlemede midemize yardımcı olacaktır.

Galeta unu besin değerleri üretimde kullanılan özel bileşenlerin kalitesi ve miktarına  göre de farklılık gösterebilir. Verilen rakamlar kaliteli özel bileşenlerin kullanılmasıyla üretilen  galeta ununun 1 su bardağı galeta unu besin değerlerine aittir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir