GALETA UNU İLE NELER YAPILIR?

Yemekler için alternatif bir seçenek galeta unu :

Yemek yapmak ciddi bir iştir. Emek gerekir. Sevgi gerekir. Hatta bazen sabırlı olmak gerekir. Yemek yapmak için bazen alternatif düşünebilmek gerekir. Mesela her zaman kullanılan malzemenin yerine kullanılacak alternatif bir malzeme ile daha iyi lezzet elde etme becerisi sizin aşçı yeteneğine sahip olmanızı sağlar.

İşte galeta unu böyle bir alternatif malzemedir. Galeta unu ile neler yapılır? Yemekler için güzel bir dolgu malzemesidir. Bazen de güzel bir dekor malzemesidir. Tabi böyle söylendiğinde galeta ununun ne olduğunu ve ne işe yaradığını da açıklamak gerekiyor.

Galeta unu, galeta ya da kurutulup kızartılmış ekmeklerin öğütülmesi ile yapılan bir dolgu ve kaplama malzemesidir.

Galeta unu yapımı: galeta unu kurutulan ekmeklerin kızartılıp öğütülmesi ile ya da galeta unu üretmek üzere yapılmış olan galetanın öğütülmesi ile yapılır. Yapılış aşaması şu şekilde olur:

  • Galeta yapılmak üzere yapılan ekmekler kurutulur.
  • Daha sonra kurutulmuş olan bu ekmekler fırınlanarak kızartılır.
  • Kızartılan ekmekler rondo yardımı ile öğütülür.
  • Öğütme işlemi istenilen incelik elde edilene kadar yapılır
  • Gerekli görülürse biraz daha kurutmak amacı ile tekrar fırınlanabilir.

Galeta unu nerede kullanılır?

Galeta unu ile neler yapılır, galeta unu mangalda, tavada ya da ızgarada kızartılacak olan et, tavuk, köfte ve hatta balık gibi malzemelerin bulandığı bir harç çeşididir.  Ancak sadece kaplama malzemesi olarak kullanılmaz. İç harç olarak kullanılmakta ve yerine kullanıldığı malzemelerden daha hoş bir lezzet katmaktadır.

Galeta unu balık, et, tavuk gibi malzemeler kızartılırken kaplama malzemesi olarak kullanılır. Böylece üstünü kapladığı malzemeye çıtır bir görüntü ve farklı bir tat verir.

Köftelerde ekmek içi yerine kullanıldığında köftenin daha dolgun ve daha lezzetli olmasını sağlar. Galeta unu kullanılan köfteler daha yumuşak olur ve ağızda kolay dağılır. Böylece lezzetin farkına daha kolay varırsınız. Galeta unu ile neler yapılır, aklınıza gelen hemen hemen her ey yapılabilir.

Günümüzde galeta unu sadece evlerde kullanılmamakta endüstriyel amaçlı olarak da üretilmektedir. İsmer galeta unu da hem evlerde kullanım için hem de endüstriyel yemek üretimi yapan firmaların galeta unu ihtiyacını karşılamak için üretim yapmaktadır.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir