Galeta Unu İmalatı

Galeta unu birçok mutfağın vazgeçilmezi olan bir üründür. Bu yüzden galeta unu imalatı da ülkemizde geniiş yer kaplamaktadır. Galeta unu yemeklerde, çeşitli pasta ve böreklerde kullanılan sağlıklı bir un çeşididir. Hafif olması tercih sebebidir. Normal unlara oranla yemeklerde daha fazla tercih edilmektedir. Bu nedenle galeta unu imalatı da ülkemizi kapsayacak şekilde gelişme göstermektedir. Birçok ilimizde mevcut olan galeta unu imalatı sağlığına düşkün olan insanlar için çokça tercih edilmektedir.

Galeta Unu İmalat İşlemleri

Galeta unu imalatı evde ev hanımları tarafından belli işlemler sonucu yapılmakla beraber özellikle fabrikalarda galeta öğütüm değirmenleri aracılığı ile katkı maddesiz ve yüzde yüz sağlıklı ürünlerle üretim yapılmaktadır. Galeta unu imalatı ile ülkemizde birçok  ilde onlarca galeta fabrikası mevcuttur. İmalatlar sadece ülkemize değil yurt dışına da yapılmaktadır. Sağlıklı ve besleyici bir ürün olan galeta unu özellikle sağlığa yararlı içerikler barındırdığı için imalatı da ülkemizde geniş yer kaplamaktadır. Onlarca galeta unu fabrikalarında temiz ve titiz ellerden çıkan galeta unu sofralarımıza kadar gelmektedir. Üstelik uygun fiyatlar etrafında şekillenen galeta unu satışları da galeta ununa yönelik tüketimi daha fazla arttırmaya devam etmektedir. Birinci kalite un olma özelliğini taşıyan galeta unları normal unlardan da daha fazla doyurucu olma özelliğine sahip bir un çeşididir. Ülkemizde imalatı daha çok buğdayın yetiştiği alanlarda olan galeta unu imalatı buğday alanlarına yakın bölgelerde yoğunlaşarak verimliliği daha fazla arttırmaktadır. Özellikle İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgeleri galeta unu imalatı için önem taşımaktadır.

Galeta Unu İmalatında Çevresel Koşullar

Buğday yetiştirmede iklim koşullarının elverişli olması da büyük önem taşımaktadır. İklim koşulları elverişli olan İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgeleri galeta unu imalatında öne çıkan bölgelerdir. Diğer bölgelerde de galeta unu imalatı yapılmaktadır. Ancak bu iki bölge buğday yetiştiricilik açısından verim taşıdığı için ve fabrikalar buğdaya yakın alanlarda kurulduğu için galeta unlarının imalatları daha geniş olmaktadır. Tatlarındaki lezzet değişimi de diğer bölgelere oranla daha farklı olmaktadır. Bu yüzden Galeta unu imalatı hem iklimsel hem de bölgesel açıdan farklı yetişen ve üretimde çeşitliliği sağlayan bir un ürünüdür

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir