Galeta Unu Nedir ?

Galeta unu nedir? Galeta unu bayat ekmeklerin fırınlandıktan sonra ezilip elenmesi ile oluşan toz parçalarına denir. Bir nevi kızarmış ekmek kabuğundan yapılan un diyebiliriz. Galeta unu mutfakta en sık kullanılan malzemelerden biridir

Geleneksel olarak et, tavuk, balık ve sebze gibi ürünlerde kıtırlık verme amacıyla kullanılan galeta unu, geleneksel yollarla da yapılır annelerimiz iyi bilir. Herkesin yapabileceğini düşünürsek ekmeklerin ağzı bağlı olan ama havayla teması kesilmeyen bez bir torbada bekletilmesi ve bu sayede kurutulduktan sonra fırında kızartılıp toz hale getirdikten sonra üretim tamamlanır diyebiliriz. Böylelikle ekmeğin geri dönüşümü de sağlanmış olur. Bu durum büyük işletmelerde daha farklı oluyor tahmin edersiniz böyle olunca daha ayrıntılı bir üretim gerçekleşiyor ve çeşit de fazlalaşıyor. Günümüzde modern endüstriyel tesislerde üretilmeye başlanmıştır. Ülkemizde de bu alanda uzmanlaşmış işletmeler bulunmaktadır.

Galeta unu nedir nasıl olmalıdır? Önemli faktörlerden biri de galeta unu ile kaplanmış gıdaların kızartılması esnasında çektikleri yağ oranıdır. Metil selüloz içeren galeta unları ile kaplı gıdaların kızartma esnasında yağ çekme oranları %30 civarında düşürülmektedir. Bu da sağlıklı gıda konseptine uygun ve tüketiciler tarafından tercih edilen bir özelliktir.

Galeta Unu Zararları mıdır?

Galeta unu ekmekten yapılan bir gıda ürünü. Nem içeriği düşük olduğu ve ısıl işlem gördüğü için oldukça dayanıklı bir ürün olsa da üretim ve depolama aşmalarında dikkat edilmediği takdirde bünyesinde bazı riskleri barındırıyor.

Galeta ununun hammaddesi olan ekmek, yüksek oranda su içeriğine sahip olduğu için bozulma riski oldukça fazla ve dolayısıyla da raf ömrü kısa olan bir ürün. Gıdalarda raf ömrünün uzunluğu, ürünün uygun depolama koşullarında saklanmasına, duyusal, kimyasal, fiziksel ve besinsel değerlerinin korunmasına bağlı. Güvenilir firmalardan yapacağınız alışverişle sağlıklı ürünlere ulaşma imkanı vardır. Her ürün gibi gıdalar bozulabilir bu yüzden güvenilir firmalar temin edilmelidir. Galeta unu nedir sorunun cevabı galeta unu ekmektir. Güzel biçimlenmiş ve kullanıma uygun olan bu ekmekler güvenilir bir firmadan temin edilmelidir. Her gıdada olduğu gibi güvenilir adresten temin etmekte fayda vardır.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir