Lezzetli Galeta Unu

Lezzetli Galeta Unu

Lezzetli Galeta Unu

Galeta unu gerek yemeklere kattığı lezzet gerekse kıvam vermede sağladığı kolaylık nedeni le tercih sebebidir. Lezzetli galeta unu ile yemeklerinize lezzet katabilir çocuklarınız seveceği yemekler yapabilirsiniz. Özellikle galeta unu çocuklar tarafından sevilmektedir.

Galeta Ununun Alternatif Olarak Kullanılma Sebebi

Her yemekte içerik olarak birçok malzeme kullanılmaktadır.  Bu malzemelerin bazıları kimi zaman bazı yemekler için vazgeçilmez malzemelerdir.  Bazıları malzemelerin yerine ise kullanılan farklı malzemeler ise o yemeklerin tadında devrim yapar ve çok daha güzel lezzetler elde edilmesini sağlar. İşte galeta unu alternatif olarak kullanılan malzemelerin başında gelir. Galeta ununu çok tercih edilmesinin sebeplerinden birisi hem doğal olarak doğal malzemeler ile doğal yollardan üretilmesi hem de uzun ömürlü olmasıdır.  Örneğin balık kızartmakta kullanılan mısır ununun saklanması muhafazası zordur. Çabuk bozulur. Ve galeta ununa göre daha pahallıdır. Oysa galeta unu mısır ununa göre daha ekonomik ve daha uzun ömürlüdür.  Köftelerde kullanılan kuru ve bayat ekmek içini her aman bulmak mümkün olmayabilir. Muhafaza etmek mümkün olmayabilir. Ancak galeta ununu muhafaza etmek için ekstra bir çabaya gerek yoktur. Yemeklere katıldığında lezzet katan kimi zaman ekmek içi yerine kullanılarak köfteye kıvam veren kimi zaman yemeklerin kurtarıcısı olan, mutfağın gizli kahramanıdır.  Lezzetli galeta unu kimi zaman yemeklere katılarak yemeğin eşsiz bir lezzete kavuşması sağlanır.  Kimi zaman da yemeğin dekorunu oluşturarak güzel bir görünüm kazanmasını sağlar.

Köfte Yapımında Lezzetli Galeta Unu.

Köfte yaparken köfte harcı olarak katılan galeta unu ekmek içi ile hedeflenmiş olan lezzetten daha fazla bir lezzet vermektedir. Galeta unu köfte hamurunun kıvamının da daha iyi olmasını sağlar.  Ayrıca çiğ köfte yapımında da kullanılan galeta unu çiğ köfteye lezzet katmanın yanında kıvamı tutturmanıza yardımcı olur.

Kızartma yapımında lezzetli galeta unu: Tavuk, balık ve karnabahar gibi yiyeceklerin galeta ununa bulanarak kızartılması hem lezzet katar hem de çıtır çıtır bir kıvam vererek kaliteli bir sunum sağlar.

Hamur İşlerinde Lezzetli Galeta Unu

Kek, poğaça ve börek gibi hamur işlerinde galeta unu kullanımı yaygınlaşmaktadır.  Beyaz un yerine kullanılabilen galeta unu poğaça ve kek türlerinde kullanıldığında daha sağlıklı bir lezzet sağlar.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir